کمیته نما

 با توجه به اجباری شدن ارائه طرح نما در مرحله صدور جواز مواردی جهت طراحی نماهایی که مورد تأیید شهرداری در مناطق مختلف تهران قرار گیرند،ارائه می گردد در این بخش به معرفی نکات مهمی که در طراحی نما برای تایید در کمیته نمای شهرداری باید در نظر گرفه شود می پردازیم ، با ما همراه باشید : 

 

۱- بازدید، بررسی و تهیه عکس از ملک مورد نظر و شرایط محیطی آن

در ابتدا بایستی از ملک مورد نظر بازدید شده و از ملک و نماهای مجاور تا سه پلاک از هر طرف عکس تهیه شود . همچنین شرایط کوچه ومحله ای که ملک مورد نظر در آن قرار دارد بررسی شده، معماری محلی و بومی (در صورت قابل ملاحظه بودن) و بناهای شاخص واقع در آن محله (بناهایی که ارزش تاریخی، فرهنگی، اداری و … دارند) مورد بررسی قرار گرفته و عکسبرداری شوند. از بین این موارد بیشترین اهمیت را بناهای مجاور ملک دارا می باشند که تصویر آنها الزاماً بایستی به همراه مدارک مورد نیاز دیگر به شهرداری ارائه گردد. توجه به معماری بومی منطقه نیز می تواند شهرداری را متقاعد به پذیرش طرح مورد نظر نماید.

۲- مواردی که در طراحی بایستی به آنها توجه داشت

شهرداری ضوابط مختلفی برای طراحی نماهای ساختمانی دارد که می توان آنها را به دو گروه عمده زیر تقسیم بندی کرد:

۱-۲- ضوابط عمومی طراحی نما در مناطق مختلف تهران

این ضوابط که توسط معاونت معماری و شهزسازی شهرداری تهران به مناطق ۲۲ گانه ابلاغ شده است شامل ضوابطی می شود که در سه سطح «الزام» ، «توصیه» و «پرهیز» تهیه شده و هدف از نگارش آنها جلوگیری از آشفتگی و بهم ریختگی نمای شهری تهران و ساماندهی به نماهایی است که بعد از ابلاغ این ضوابط طراحی و اجرا می شوند.

فهرست کامل این ضوابط را که مجموعاً سی ضابطه در سه زیر مجموعه «الزام» ، «توصیه» و «پرهیز» می شوند را می توانید در مطلب با عنوان «ضوابط عمومی طراحی و اجرای نمای ساختمان در مناطق ۲۲ گانه تهران» مطالعه فرمایید.

۲-۲- ضوابطی که توسط منطقه به صورت اختصاصی تهیه و ابلاغ شده اند

علاوه بر ضوابط عمومی که شرح آن در بالا آمد، ضوابط دیگری نیز توسط شهرداری مناطق تهیه شده که هنگام رجوع به شهرداری بایستی از آنها اطلاع پیدا کرد. اگرچه این ضوابط در مناطق مختلف با هم تفاوت هایی دارند ولی در یک جمع بندی می توان موارد زیر را به عنوان نقاط اشتراک آنها بیان کرد:

۱-۲-۲- هماهنگی به لحاظ شکل، رنگ، ریتم جهت گیری افقی یا عمودی و …  با بناهای مجاور تا سه پلاک

– طراحی بازشوها و ورودی بنا: ازجمله زیبا بودن، غیر متعارف نبودن، تعریف شده بودن ورودی و …

– بافت و مصالح: از جمله دقت در طراحی و انتخاب مصالح مرغوب، هماهنگی آنها با بناهای مجاور، پایداری آنها در برابر عوامل جوی، حفظ کیفیت با گذشت زمان و …

خط آسمان و اتصال بنا به زمین: از جمله طراحی خط آسمان هماهنگ با بناهای مجاور، طراحی بام (سقف شیبدار یا تخت) با توجه به شرایط اقلیمی منطقه، طراحی خط اتصال بنا به زمین با توجه به شیب زمین و …

رنگ و نورپردازی: تناسب با نماهای همجوار، نورپردازی به منظور برجسته کردن عناصر شاخص نما مانند ستون، ورودی و غیره، عدم کاربرد نورپردازی با رنگ های متنوع و غیر متعارف و ..

عناصر الحاقی: اجتناب از قرار دادن عناصر تأسیساتی در نما، استفاده از عناصر الحاقی مفید و زیبا مانند جعبه گل و گلدان در نما و …

ا مراجعه به ضوابط اختصاصی ذکر شده برای هر منطقه در همین وبسایت می توانید شرح کاملی از ضوابط عنوان شده را مطالعه فرمایید.

۳- ارائه مدارک مورد نیاز به شهرداری

  • سری نقشه معماری
  • ۱سری چک لیست تکمیل شده مطابق نمونه به صورت تایپ شده و دارای نمای ۲ بعدی و ۳ بعدی با کیفیت مطلوب و بصورت رنگی به همراه کلیه نقشه های ۲ بعدی،رندرها و مجارین در کاغذ A4 که بخش مربوط به ناظر مهر وامضا وبخش مربوط به مالک بدون خط خوردگی تکمیل شده و به امضای مالک رسیده باشد .
  • ۲ سری نقشه نما جاگذاری شده در بافت محل در فرمت ارائه مدارک(شامل نمای شمال ، نمای جنوب (در صورت داشتن نمای جنوب ) لازم بذکر است نمای مجاورین قرار داده شده در کنار رندر نمای ارائه شده باید به تایید و امضای مسئول شهرسازی ناحیه جهت واقعی بودن مجاورین رسیده باشد همچنین در صورتیکه ارتفاع املاک مجاورکمتر از ملک مورد نظر باشد. به همراه جانمایی مجاورین در کنار رندرها) که به مهر و امضاء مهندس معمار رسیده باشد .
  • ۱سری جزئیات اتصال نما – نقشه نمایش اختلاف سطح نما(کد گذاری نما) – نقشه نورپردازی در شب (برای املاک با گذر بیش از ۲۰ متر ) جزئیات طراحی فضای سبز در حیاط و بام
  • CD شامل کلیه موارد فوق ( ارائه رندرها بصورت مجزا از چک لیست بصورت عکس JPG الزامی است ).
  • تعهدنامه محضری که پس از ثبت دبیرخانه تحویل دفاتر خدمات الکترونیک می گردد.
  • ارائه پلان و سه بعدی پیاده رو سازی به همراه نقشه نما (به جزئیات و نمونه ارائه شده در بخش مدارک لازم مراجعه شود)
  • ارائه نمای قبل و بعد در فرمت موجود در پوشه مدارک لازم در CD مدارک نهایی(مراجعه به بخش مدارک)
  • ارائه کاتالوگ متریال مصرفی در نما که به تایید مهندس معمار رسیده و دارای مهر و امضا معمار باشد.
  • دریافت تاییدیه واقعی بودن مجاورین از ناحیه مربوطه در فرمت های ارائه نما

* **پس از طرح پرونده در کمیته و اعلام اشکالات نما مهندسین موظف به اصلاح و ارائه نما به دبیر کمیته و اخذ تاییدیه نمای اصلاح شده و سپس قراردادن آن در فرمت اصلی و ارائه جهت پیش نویس می باشند.

*نقشه ارائه شده باید دارای امضا و مهر مهندس معمار باشد

* جهت دفاع از طرح نما، صرفا مهندس معمار مهر کننده نقشه با در دست داشتن کارت نظام مهندسی می توانند در جلسه حضور بهم رسانند

*نقشه و چک لیست بدون مهر و امضا تحویل گرفته نخواهد شد.

*امضای تعهد صفحه آخر فرمت توسط ناظر و معماری صرفا در محل مشخص شده الزامی است.

     *در خصوص ضوابط طراحی نما به بخش ضوابط مراجعه شود.

     * رندرها با کیفیت بالا و به نحوی که کلیه طبقات قابل رویت بوده و فضاسازی حیاط نیز قابل رویت باشد ارائه شوند

     *دقت شود نماهای ارائه شده در نقشه های معماری در مرحله پیش نویس با نمای مصوب یکسان باشد.

     *شماره پرونده بر روی نقشه؛CD،وپوشه ارائه مدارک قید شود.

     * در صورت عدم اجرای نمای مصوب پرونده به کمیسیونهای ماده صد ارجاع خواهد شد .

 

فایل ضوابط عمومی طراحی و اجرای نمای ساختمان در مناطق ۲۲ گانه تهران (دانلود)

فرمت ارائه طرح (دانلود)

فرم مصوبه نهایی (دانلود)

 

(مطالب فوق توسط گروه معماری و مهندسی شجاعی و همکاران گرداوری گردیده. کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *