رنگ ها

با رنگ‌ها می‌توان احساس ایجاد کرد، جلب توجه نمود یا حرف زد. با رنگ می‌توان به زندگی هیجان یا آرامش بخشید. انتخاب ترکیب رنگ صحیح به شما در خلق محیطی پر از ظرافت، گرم یا آرام کمک می‌نماید. با رنگ می‌توانید در تصویر خود حس جوانی بازیگوش را تداعی کنید. رنگ‌ها می‌توانند قوی‌ترین عنصر در دستان یک طراح باشند، به شرطی که استفاده از آن‌ها را به درستی فراگرفته باشد.

 

خلاقیت داشته باشید! با ترکیب رنگی خاص خود تمام اجزاء دور و اطراف خود را جادو کنید و آن ها را در روح بیننده به پرواز درا ورید.

متوقف نشوید! شما هیچ حد و مرزی ندارید. خود را از پیله ی محدودیت ها برهانید و با اعتماد به نفس کامل، همه را غرق در رنگ هایتان کنید.

تاثیر نور را فراموش نکنید! هیچ وقت نور را فراموش نکنید. او جان بخش تمام رنگ هاست. ابتدای هویت بخشی تمام رنگ ها نور است. به قول دیگر، نطفه ی تمام رنگ ها با نور بسته میشود. نورپردازی هایتان در رنگ هایتان تاثیر شدیدا مستقیم دارد، درخشندگی کارتان، به نور محیط تان بستگی دارد. رنگ های شاد مثل رنگ زرد در محیطی با نور زیاد و یا خانه ای آفتاب گیر بسیار زیبا و پر انرژی است درحالی که همین رنگ در محیطی بی نور، بی روح است.

رنگ زمینه: رنگی که بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد و معمولا خنثی ست و فاقد هیجان است.

رنگ های آکسان: برای روح بخشیدن و شاداب کردن افراد استفاده میشود. مثل رومیزی سبز مغزپسته ای و یا کوسن بنفش پررنگ یا قاب های صورتی تند.

رنگ های متضاد: رنگ هایی که تاثیر زیادی در ذهن افراد میگذارند و کاملا ساختاری پر از مرز دارد؛ معروف ترین آن ها سیاه و سفید است.

سایه، روشن و شدت: اگر رنگی با اضافه کردن رنگ سفید به وجود آید به آن روشن یا تینت گفته می‌شود. اگر به رنگی سیاه اضافه کنیم، رنگ تیره‌تر را سایه می‌خوانند. در نهایت اگر رنگی را با خاکستری مخلوط کنیم، نتیجه شدت یا تن متفاوتی خواهد داشت.

رنگ خنثی: رنگ‌های خنثی تصویر واضحی به جا می‌‌گذارند و هنگام فروش خانه طرفداران بیش‌تری دارند.رنگ های خنثی شامل کرم های کم رنگ و خاکستری ها می باشد که از جهان طبیعت گرفته شده اند. آن ها در بردارنده احساس آرامش و استواری اند. رنگ خاکی به عنوان غنی ترین رنگ طبیعی، اشتها را تحریک می کند و احساس گرما، سلامت و سرحال بودن را بر می انگیزد. خاکستری رنگ تعادل است؛حواس را تحریک نمی کند و رنگ مناسبی برای زمینه است.

رنگ های خنثی آیتم های رنگی ملایمی اند که زمینه مناسبی ایجاد می کنند و در اتاق هایی  خوب عمل می کنند که بخواهید توجه را به سمت یک مبلمان خاص یا یک اثر هنری جلب کنید.

رنگ های سرد: سرما و یخ، ما را به یاد رنگ آبی می اندازد. هر رنگی که مقدار آبی آن زیاد باشد، رنگ سرد نامیده میشود. می توانند باعث بزرگ تر به نظر رسیدن اتاق ها می شود و سطوح دورتر به هم بنظر آیند. یک سطل آب یخ با رنگ آبی روی استرس و حرارت درونی خود بریزید و آرام بودن را برای خود به ارمغان آورید.

رنگ های گرم: رنگ هایی که رنگ قرمز آن بیشتر باشد، رنگ گرم نامیده میشود. رنگ گرم و یا پیش رونده .این رنگها از لحاظ بصری فعال و تهیج کننده هستند.و باعث میشوند سطوح را به هم نزدیک نمایش دهد.همچنین ممکن است باعث بزرگتر به نظر رسیدن اجسام شوند.بطور مثال برای نزدیک کردن دیوار ها و پایین آوردن سقف مفید است.با رنگ قرمز، همه جا را به آتش بکشید.

رنگ غالب: رنگی که توجه همه را بیشتر در محیط به خود جلب میکند. به قول مربوط یک قسمت تاچ (Touch) شده است. استفاده از این تکنیک بسیار مفید است. مثلا با استفاده از یک کاغذ دیواری که رنگ غالب دارد، باعث میشود حواس بیننده به آن سمت بیشتر جمع شود و اگر در طرف دیگر نقصانی وجود داشته باشد، زیاد به آن طرف توجه نشود و آن را کمرنگ میکند.

رنگ های هم خانواده: همانطور که از اسم آن مشخص است رنگ هایی که از یک طیف پیروی کنند، در این دسته قرار دارند.

رنگ های مکمل: کامل کردن فضای خود با استفاده از رنگ هایی که همدیگر را کامل میکنند. مثلا با استفاده از رنگ نارنجی در یک محیط آبی. (رنگ اصلی + رنگی اصلی = رنگ ثانویه.  رنگ ثانویه و رنگ اصلی یی که در پدید آوردن آن استفاده نشده رنگ های مکمل هستند. مثال: زرد + قرمز = نارنجی.  نارنجی و آبی مکمل همدیگر هستند.

تاثیر رنگ ها در روح و روان آدمی

رنگ قرمز: رنگ قرمز باعث افزایش ضربان قلب و بالا بردن فشار خون میشود در نتیجه تنفس را افزایش میدهد. این رنگ محرک شهوت در انسان میباشد. اشتها آور و نیرو بخش است.

رنگ آبی: این رنگ آرامش خوشایندی در انسان به وجود میاورد باعث آرام شدن ضربان قلب و آشفتگی روزمره میشود. دیدن آسمان آبی و دریای بی انتها در انسان آرامشی به وجود میاورد که انگار هیچوقت نمیخواهد از آن دل بکند.

رنگ زرد: ايده آل، ايجاد حالت روحاني، فيلسوفانه، تحريك كننده فكر( محيطي را كه بچه ها ميخواهند در آن درس بخوانند به اين رنگ درآوريد)، كم كننده ناراحتيهاي عصبي، ازدياد رشد گياهان.رنگ زرد گرم كننده و باعث خوشرویی و نشاط شده و حالت روحانی میدهد و فكر را تحریك می كند و بعضی از ناراحتی های عصبی را كم می كند و رشد گیاه را سریع می كند و كیفیت آنرا خوب می كند.

رنگ سبز: این رنگ آرامش دهنده و آرام کننده ی اعصاب است و کاهنده ی استرس. رنگ سبز یادآور چمن و خرمی ست، این رنگ با آرام کردن تنفس و فشار خون به بی خوابی نیز کمک میکند.

رنگ سفید: علامت پاکی و تمیزی ست. مفرح و از طرفی نوعی اثر روحانی دارد. این رنگ بعضی مواقع میتواند به عنوان پس زمینه به رنگ دیگر جلوه ی دیگری بخشد. این رنگ باعث میشود فضای بیشتری احساس کنیم. بکار گیری رنگ سفید برای پوشش های اصلی آن مکان را روشن تر و بزرگتر جلوه میدهد. پس برای فضا های کوچک و کم نور گزینه ایده الی است.

رنگ مشکی: این رنگ گرما و نور را جذب میکند. رنگی رسمی بوده. رنگ مشکی یک رنگ فوق العاده برای دکوراتورها ست.ژاپنی ها اغلب از ان استفاده میکنند و در ترکیب با قرمز جلوه خاصی به فضای مورد نظر می دهند.اگر بخواید چیزی رو بی توجه نشان دهید از مشکی مات استفاده کنید. مشکی به دلیل خنثی بودن با هر رنگی استفاده و تاثیر فوق العاده ای خواهد داشت. رنگ مشکی با رنگ های متالیک طلایی،نقره ای،مسی و برنج جلوه فوق العاده ای دارد. برای دیوارها مشکی به تنهایی رنگ چندان مرسومی نیست محیط را بسته و مرعوب میکند.اما جهت اهمیت دادن و تاکید یک طرح، در زمینه رنگی به کار می رود.

بنفش: حد تعادل بین انرژی و هیجان قرمز و ارامش و سکون ابی ایجاد میکند.برخی از سایه روشن های بنفش ذهن افراد را درگیر و انها را مظطرب کرده و از انها افرادی درونگرا و افراطی میسازد.و از اینرو به سمت کسب عرفان معرفت و دانش پیش میروند.

خاکستری: رنگ خاکستری خاصیت سه رنگ اصلی را در خود دارد. ودر نتیجه با هر رنگی که ترکیب شود نقش رنگ مکمل را ایفا می کند و رنگ مورد نظر را خنثی می کند.

کرم: کرم برای بزرگ‌تر و روشن‌تر جلوه دادن یک اتاق بسیار مناسب است. این رنگ گرم ولی خنثی با هر نوع دکور و سبکی همخوانی دارد. برای جاهای کوچک بسیار مناسب و آن را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

چرخه یا دایره‌ی رنگ

شکل بالا چرخه‌ی رنگ را شامل رنگ‌های اصلی، فرعی و ترکیبی نشان می‌دهد.

چرخه یا دایره رنگ (color wheel) اساسی‌ترین ابزار برای ترکیب کردن رنگ‌ها است. آیزاک نیوتون، اولین طرح دایره‌‌ای شکل رنگ را در سال ۱۶۶۶ میلادی طراحی کرد. هدف طراحی چرخه‌ی رنگ، اطمینان از جذابیت استفاده از دو رنگ در کنار یکدیگر است. در طول سال‌ها تغییرات بسیاری روی این چرخه انجام شده است. با این حال رایج‌ترین مدل، چرخه‌ی ۱۲ رنگی بر اساس مدل رنگی RYB است. RYB از در کنار هم گذاشتن اول اسم سه رنگ اصلی قرمز، زرد و آبی (Red – Yellow – Blow) در انگلیسی به دست می‌آید.

به طور سنتی، هم‌جواری بسیاری از رنگ‌ها در کنار هم‌دیگر به شکل چشم‌نوازی دیده می‌شود. در اصطلاح این رنگ‌‌ها با همدیگر در هارمونی (color harmonies) هستند. هارمونی رنگ‌ها از تعداد دو یا بیشتر رنگ با یک رابطه‌ی خاص در چرخه‌ی رنگ‌‌ها ساخته‌ می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *